Пътна карта на CEMBUREAU за нулеви нетни емисии

Нашата актуализирана пътна карта е по-амбициозна! През 2020 г. ние си поставихме за цел до 2030 г. да намалим емисиите от CO2 с 30% в производството на цимент и с 40% по цялата верига на стойността. Благодарение на значителните инвестиции и иновации в устойчиви практики ние с гордост обявяваме актуализираната си амбиция: намаление с 37% в производството на цимент и намаление с 50% към следващите звена от веригата на стойността.

Четири години след публикуването на първоначалната пътна карта за въглеродна неутралност на сектора, решихме да направим равносметка къде се намираме и да преразгледаме амбицията си. И нашето послание е ясно: в светлината на текущите проекти за декарбонизация, ние можем да увеличим мащаба на нашите амбиции за нетни нулеви емисии. За тази цел обаче е необходима стабилна политическа рамка.

Както е видно от нашата пътна карта, потокът от инвестиции за декарбонизация в циментовия сектор е наистина силен. Пример за това е улавянето на въглерод: вече се предвижда много проекти в ЕС да започнат да функционират преди 2030 г., което позволява постоянно съхранение на до 12 милиона тона CO2 годишно до 2030 г., което е сериозен обрат спрямо отпреди четири години, когато нашата пътна карта не предвиждаше действащи съоръжения за CCUS през 2030 г. Търсенето на допълнителни циментови материали за намаляване на съдържанието на клинкер продължава, като първите инсталации за калцинирана глина се изграждат в европейски заводи. Усилията на сектора за намаляване на зависимостта от изкопаеми горива също са много показателни: днес 53% от използваните в производството на цимент горива се заменят с алтернативни потоци от отпадъци и биологични отпадъци, което е истински успех.

Тези развития ни позволиха да повишим амбицията си. До 2030 г. нашата актуализирана пътна карта вече предвижда 37% намаление на емисиите на CO2, свързани с производството на цимент, и 50% към следващите звена от веригата на стойността. До 2040 г. това намаление може да достигне 78% за цимента и 93% към следващите звена от веригата на стойността. С целта за въглеродна неутралност на цимента до 2050 г. секторът има потенциал да стане въглеродно отрицателен във веригата на стойността.

Постигането на тази амбиция обаче изисква промяна на фокуса в предстоящия европейски цикъл с реална индустриална сделка наред със Зелената сделка.

Последните пет години бяха белязани от разработването на ключови политики – Механизма за корекция на въглеродните емисии на границите (CBAM), Прегледа на схемата за търговия с емисии на ЕС (СТЕ), европейския Закон за индустрия с нулеви нетни емисии – които поставиха основите за инвестиции в сектора. През следващите пет години трябва да се внедрява с мобилизиране на всички части на правителствата (на ниво ЕС и на национално ниво) с фокус върху индустриалната декарбонизация.

Първо, индустриалните сектори като цимента се нуждаят от ефективен Механизъм за корекция на въглеродните емисии на границите (CBAM), за да се изравнят условията за CO2. CBAM е незаменим, за да осигури на европейските фирми сигурност за инвестициите в Европа, за разлика от юрисдикциите извън ЕС, където има малки или никакви въглеродни ограничения. Той трябва стриктно да отразява схемата за търговия с емисии (СТЕ) на ЕС и трябва да е напълно безотказен и предотвратяващ измами и заобикаляне.

Второ, спешно трябва да се реши недостигът на финансиране за инвестиции в революционни технологии. Фондът за иновации по СТЕ на ЕС се оказа изключително полезен за иницииране на инвестиции в улавяне на въглероден двуокис в нашия сектор, но е значително изчерпан; сега той трябва да се укрепи и да се фокусира върху внедряването. Съществуват и финансови решения: насочването на минимум 75% от бъдещите плащания от циментовия сектор към СТЕ на ЕС (приблизително 80-100 милиарда евро до 2034 г.) към специален фонд за декарбонизация на цимента например би било повратен момент в подкрепата за инвестициите.

Трето, индустриалните сектори се нуждаят от достъпна декарбонизирана енергия, инфраструктура и суровини. По-бързото издаване на разрешителни, мерките за защита на клиентите при скок на цената на енергията и изграждането на електрически мрежи и тръбопроводи за CO2 в подкрепа на индустриалната декарбонизация са съществени части от инструментариума.

Не на последно място, ние се нуждаем от амбициозни политики за създаване на водещи пазари. Една стратегия на ЕС за продукти с ниски въглеродни емисии, както и стъпаловидна промяна в практиките на кръговата икономика, ще бъдат от ключово значение за подкрепата и стимулирането на пионерите.

При създаването на пътната карта експерти от европейската циментова индустрия разгледаха подробно ролята на ключовите технологии на всеки етап от веригата на стойността – клинкер, цимент, бетон, строителство и карбонизация на бетона. Пътната карта определя количествено всеки лост за декарбонизация, като разглежда предизвикателствата и възможностите на всяка технология, както и техническата осъществимост.

В заключение, пътната карта на CEMBUREAU показва, че циментовият сектор отбелязва значителен напредък и е готов за още. За да се осъществи тази амбиция, през следващия европейски политически цикъл трябва да се приоритизира промишлената декарбонизация.

 

ПРОЧЕТЕТЕ пълната Пътна карта тук.

ПРОЧЕТЕТЕ Екзекутивното обобщение тук.