Създаване На Водещи Пазари За Нисковъглероден Цимент

През май 2024 г. Европейската циментова асоциация CEMBUREAU публикува своята Актуализирана пътна карта за нулеви емисии , очертаваща климатичните амбиции на сектора по веригата на стойността на цимента и бетона. Пътната карта преразглежда климатичните амбиции на сектора в хоризонтите 2030, 2040 и 2050 г. в светлината на текущите инвестиции за декарбонизация в сектора.

Най-важното е, че пътната карта акцентира и върху ключовите политически мерки, без които тази амбиция няма да се осъществи. Те включват няколко ключови елемента в подкрепа на доставките на декарбонизиран цимент в Европа като например безотказен механизъм за корекция на въглеродните емисии на границите (МКВЕГ), увеличаване на финансовата подкрепа за инвестициите за декарбонизация и необходимост от гарантиран достъп до евтини декарбонизирана енергия, инфраструктура и суровини.

По отношение на търсенето пътната карта на CEMBUREAU за нулеви нетни емисии извежда необходимост от създаване на водещи пазари за нисковъглеродни кръгови продукти. Създаването на подобни пазари е необходимо, за да се подпомага развитието на нови технологии и процеси, някои от които вече се разработват в циментовата промишленост на ЕС1, както и за насърчаване на дълготрайното търсене на декарбонизирани строителни продукти.

Водещите пазари са още по-важни, защото материали са само 6% от общите строителни инвестиции, докато конкретният дял от общите разходи за материали е под 5% в жилищните сгради и под 15% в търговското строителство2. Това означава, че има висок потенциал за използване на водещи пазарите като стимул за търсене на нисковъглеродни строителни продукти.

В това становище ние даваме препоръки за подобряване на европейската рамка за водещи пазари.

  1. Настоящите политики на ЕС на ниво сгради са най-ефективният инструмент за стимулиране на търсенето на нисковъглеродни кръгови строителни продукти

За строителния сектор ключовото предизвикателство е даденият междинен продукт – като например циментът или бетонът – да е част от цялостна конструкция, чиято устойчивост трябва да е максимална.  Ние сме на мнението на повечето строителни индустрии, че устойчивостта на околната среда в случая на строителството трябва да се оценява с набор от показатели за въздействието върху околната среда за жизнения цикъл на крайните продукти, т.е. цялата сграда, пречиствателната станция, пътищата и пр., а не за отделните продукти. По тази причина CEMBUREAU неизменно подкрепя инициативите, целящи намаляване на въглерода през целия живот на сградните, и освен това допринесе за рамката на ниво Европейска комисия.

CEMBUREAU смята, че някои ключови елементи вече са налице в подкрепа на търсенето на нисковъглеродни продукти на ниво сграда.  В частност преразгледаната Директива за енергийните характеристики на сградите (EPBD) ще стимулира декарбонизацията на сградния фонд на държавите-членки с нейните изисквания за потенциал за глобално затопляне (GWP) ((оповестяване на GWP за жизнения цикъл в сертификатите за енергийни характеристики; пътни карти на държавите-членки, въвеждащи гранични стойности за общия кумулативен GWP за жизнения цикъл на всички нови сгради, и определяне на цели за новите сгради от 2030 г. нататък) EPBD ще действа във връзка с преразгледания Регламент за строителните продукти (CPR), който изисква производителите да декларират в декларациите си за експлоатационни характеристики и съответствие съществените екологични характеристики включително задължителен GWP. Преразгледаният CPR предвижда и възможност държавите-членки да стимулират използването на строителни продукти с определен клас на експлоатационни характеристики. Основната цел е да се гарантира, че нисковъглеродните кръгови строителни продукти се използват във веригата на стойността в строителството, за да отговорят на тези нови изисквания.

Затова CEMBUREAU подкрепя прилагането на EPBD както и националните инициативи, насочени към насърчаване на политики на ниво сграда. Относно прилагането на подобни политики CEMBUREAU намира за изключително важно спазването на следните ключови принципи, за да се увеличи максимално тяхното положително въздействие върху околната среда:

  • Следва да се осигури неутралност спрямо материала. Решенията с най-добър въглероден профил през жизнения цикъл следва да се подкрепят независимо от тяхното естество като по този начин се създават равни условия за строителните материали.
  • Следва да се изчислят и вграденият, и оперативният въглерод. Следва да се оцени въздействието на използваните материали върху потреблението на енергия на сградата. Свойството топлинната масa3 на бетона например води до по-ниска консумация на енергия и намален съответен GWP през жизнения цикъл на сградата.
  • Следва да се отчитат разходите за CO2 за дълготрайност, експлоатационен живот и поддръжка. Изграждането с дълготрайни материали например намалява значително въздействието на сградите върху климата и следва да се възнаграждава.
  • Следва да се подкрепя постоянното съхранение на въглерод в материали и следва да се определят строги условия за „временно“ съхранение на въглерода.
  • Такива политики следва да ценят кръговостта, ефективността на материалите и местната разполагаемост .
  1. До въвеждането на EPBD и CPR всички публични и частни участници следва да приемат политики на ниво сграда и инфраструктура, за да подкрепят широкомащабното използване на нисковъглеродни кръгови строителни продукти

Рамката EPBD/CPR ще се въведе напълно едва след 2030 г. Междувременно CEMBUREAU вижда голяма стойност в разработването на инициативи от държавите-членки, местните власти и частния сектор за ефективно създаване на водещи пазари за нисковъглеродни кръгови цименти4 на ниво сграда/инфраструктура.  Тези инициативи следва да приоритизират (по реда на важност) следните действия:

  • Задължително използване на екологична декларация за продукта (EPD) при възлагане на обществени поръчки;
  • Използване на критерии за екологичност при възлагането на обществени поръчки във всички държави-членки/използване на критерии за екологичност при възлагането на частни поръчки;
  • Актуализиране на строителните норми и стандарти спрямо най-новите технологични разработки;
  • Разработване на национални насоки за докладване на GWP на ниво сграда;
  • Създаване на национална база данни за сградите, която е подходяща за GWP данни;
  • Използване на пилотни проекти за разработване на пътна карта за въвеждане на гранични стойности, по тип сграда/сегмент;
  • Изискване разрешителните за строеж да съдържат изчисление на потенциала за глобално затопляне през жизнения цикъл на сградата/инфраструктурата;
  • Определяне на потенциални граници за глобално затопляне през на жизнения цикъл на сградите в обществените поръчки;
  • Възлагане на договор при  с най-добро съотношение цена-устойчивост-качествено техническо изпълнение (виж точка 3 по-долу);
  • Дефиниране на прагове за нисковъглероден цимент на национално ниво5, първо, за да се увеличи прозрачността и да се улесни комуникацията във веригата на стойността в строителството, но и за използване в обществени и частни поръчки или за финансови стимули.

При задаването на водещи пазарни инициативи публичният сектор и частните оператори следва да отчитат ключови предпоставки като:

  • Технологична неутралност и използване на вградения CO2 за всяка функционална единица като ключов критерий;
  • Пълно спазване на строителните норми и стандарти;
  • Възлагане на договор при  с най-добро съотношение цена-устойчивост-качествено техническо изпълнение (виж точка 3 по-долу).
  1. Правилата на ЕС за обществените поръчки играят ключова роля в стимулирането на търсенето на нисковъглеродни кръгови строителни продукти, най-вече за инфраструктура

Както беше подчертано в точка две, CEMBUREAU смята, че обществените поръчки могат да играят ключова роля за предоставянето на водещи пазари. Ние препоръчваме всички държави-членки и местните власти да използват екологични критерии при възлагането на обществени поръчки за техните сгради и инфраструктура. Затова ние приветстваме изявлението на председателката фон дер Лайен за по-добро използване на обществените поръчки и за преразглеждане на директивите за обществените поръчки в нейните политически насоки за следващата Европейска комисия 2024-20296 и писмата с мисии за назначените членове на Комисията7.

Тъй като 55% от процедурите за възлагане на обществени поръчки използват най-ниската цена като единствен критерий за възлагане8, ние бихме препоръчали при преразглеждането на директивите за обществени поръчки да се гарантира, че всички договори ще се възлагат само при най-добро съотношение цена-устойчивост-техническо изпълнение , като се обръща повече внимание на качеството, устойчивостта и иновациите. Държавите-членки освен това ще могат да се възползват от предлаганата от ревизирания CPR възможност да стимулират използването на строителни продукти с определен клас на експлоатационни характеристики.И накрая, препоръчваме на Комисията да помогне на държавите-членки да развият уменията на своята публична администрация чрез обучение и материали, за да се гарантира, че поканите за търгове за сгради и инфраструктура са написани в съответствие с най-добрите технически стандарти.

Приложение I – Предложение на Международната агенция по енергетика (IEA) за прагове за интензитет на производство с ниски емисии от доклада „Постигане на нетни нулеви емисии в секторите на тежката промишленост в членовете на G7“ 9, адаптирано от CEMBUREAU с цел рамката да е подходяща за Европейския съюз (евентуално да се адаптира на ниво държави-членки с национални стойности)

CEMBUREAU адаптира праговете за интензитет на производство с ниски емисии на IEA спрямо европейската ситуация, защото смятаме, че нисковъглеродните цименти са от съществено значение за производството на нисковъглеродни бетони, а нисковъглеродните бетони могат да имат много положителен принос за постигането на нисковъглеродни сгради и инфраструктури.

 Класификацията следва да се адаптира на национално ниво поради особеностите на всяка държава-членка като например разполагаемост на алтернативни суровини, допълнителни циментови материали, отпадъци от биомаса.

  • Типовете цимент са нанесени в зависимост от техните стойности на потенциала за глобално затопляне (GWP) спрямо техните съотношения клинкер-цимент от националните екологични декларации за продукта (EPD) съгласно EN 15804 и EN 16908 (Правила за категорията на продукта за цимент).
  • Ленти от A – E изобразяват нисковъглеродни цименти;
    • Лента A изобразява най-ниския въглероден отпечатък;
    • Лента Е изобразява най-високия въглероден отпечатък в нисковъглеродната категория.
  • Близката до нулата лента, дефинирана от IEA10, има най-ниския въглероден отпечатък въз основа на проекти за пълно улавяне на въглерод.
  • Циментите над лента Е не са нисковъглеродни11.
  • Държавите-членки могат да решат да прилагат статично съотношение клинкер/цимент въз основа на националните средни стойности.

Приложение II – Списък на настоящите водещи пазарни инициативи в държавите-членки и местните власти и от частния сектор (таблицата ще се актуализира редовно)

ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ
Държава-членка Мярка Позитиви Негативи
Чехия Всички нови сгради, построени след 2022 г., и сградите за продажба следва да имат сертификат за енергийни характеристики, включващ декларация за съотношението между възобновяема и невъзобновяема енергия. Данните в сертификата се допълват от GWP индекс. На ниво сграда

Неутралност спрямо материалите

 
Дания От 1 януари 2023 г. всички нови сгради следва да документират въздействието си върху околната среда за период от 50 години чрез изчисление на LCA, а новите сгради с площ над 1000 квадратни метра следва да отговарят на граничната стойност от 12 kg CO2 еквивалент за квадратен метър за година12. От юли 2025 г. средната граница на CO2e е определена на 7,1 kg CO2e/m2/година, като намалява с времето, но ще се прилагат четири различни гранични стойности в зависимост от вида на сградата и нейния размер Неутралност спрямо материалите

На ниво сграда

Изчислението е само за 50 години експлоатационен живот
Франция От 2022 г. Наредба R2020 на Франция13 определя максимален праг за емисиите на парникови газове от потреблението на енергия за отделните типове сгради и намаляващите ограничения във времето за емисии, свързани със строителството. На ниво сграда

Прогресивен и холистичен подход

Няма неутралност спрямо материалите

Изчислението е само за 50 години експлоатационен живот

Германия Германия въведе максимални прагове за GWP на сгради в програмите за субсидиране на нови сгради14

 

На ниво сграда

Неутралност спрямо материалите

 
Гърция От 2023 г. 40% от административните сгради трябва да отговарят на правилата за Зелени обществени поръчки На ниво сграда

Неутралност спрямо материалите

 
Ирландия Насоки за „Намаляване на вградения въглерод в строителството”15 за обществените власти за проекти, започнати от септември 2024 г. като се използват съществуващите инструменти и технически спецификации Стимулира разработването и използването на EPD

Отчитат се техническите изисквания и техническата постижимост

Дадени технически аспекти не оставят никаква свобода на действие
Нидерландия От 2021 г. Нидерландия изисква16 новите сгради с площ над 100m2 да имат въглеродни изчисления за целия експлоатационен живот и прогнозни разходи за ограничаване на въглерода с използване на национален метод за оценка, база данни и одобрени инструменти. На ниво сграда

Неутралност спрямо материалите

Хармонизирани метод за оценка и данни

 
Швеция От 2022 г. за да получат новите сгради разрешително за строеж, се изисква изчисление и докладване на вградените въглеродни емисии17.

 

На ниво сграда

Неутралност спрямо материалите

 
Местни власти Мярка Позитиви Негативи
Цюрих През 2013 г. Цюрих въведе допълнително изискване целият закупен от града бетон, използван в строителството на сгради, да отговаря на циментовия стандарт CEM III/B18 . Стимулира използването на нисковъглероден цимент Прекалено ограничаващо.

По-добрият подход:

изисквания, базирани например на емисии на CO2 на тон цимент, като по този начин не се изключват отделни видове цимент с ниски емисии на CO2

Местните власти в Германия На местните власти се разрешава да използват цена-сянка на CO2 в обществените си поръчки19    
Валенсия От 2024 г. регионалната администрация изчислява въглеродния отпечатък на инфраструктурите чрез прилагане на секторния EPD на всеки материал към общото количество на всеки материал, включен в проекта. След това се дава бонификация на участника в търга, чиято оферта намалява въглеродния отпечатък чрез използване на материали с ниско съдържание на въглерод. Стимулира разработването и използването на EPD  
Обществени и частни поръчки
Белгия, Нидерландия

Разширено до Франция и Ирландия

CO2 Performance Ladder е инструмент, който помага на организациите да намалят своите въглеродни емисии в организацията, в проектите и в бизнес сектора. Със сертификат по CO2 Performance Ladder организациите могат да получат предимство при възлагането на договори. Стимулира намаляването на въглеродните емисии на ниво фирма  
Цял свят Инициативата за дълбока индустриална декарбонизация на UNIDO (IDDI)20 e коалиция от правителства, фирми и организации, фокусирани върху намаляване на промишлените емисии, като се започне със стоманата, цимента и бетона. IDDI цели да стимулира ранното търсене на продукти с ниски и почти нулеви емисии чрез екологични обществени поръчки като хармонизира методиките за отчитане на емисиите, разработва глобални стандарти, създава на рамка за достъпни данни за емисиите и задава цели за обществени поръчки за тези материали. IDDI прие дефинициите на IEA като „солидна отправна точка“ и позволява на държавите да приемат статичен цимент от клинкер.  Глобалната асоциация за цимент и бетон (GCCA) разработи конкретни дефиниции, за да отговори на нуждите на IDDI21 Те използват дефинициите на IEA за цимента като солидна отправна точка, отразяват философията на IEA и могат да се адаптират от държавите съгласно практиката на EPD. Хармонизиран подход позволяващ местна гъвкавост  
ЧАСТНИ ПОРЪЧКИ
Цял свят Concrete Zero обединява главно изпълнители, които се ангажират до 2050 г. да използват 100% бетон с нетни нулеви емисии с две амбициозни междинни цели за използване на 30% бетон с ниски емисии до 2025 г. и 50% до 2030 г.    
Цял свят Коалицията на първопроходците (First Movers Coalition (FMC))22 цели да сигнализира за ранно търсене на щадящи климата материали в световен мащаб. Целта е да се обедини частното търсене и да се демонстрира желание да се плаща за щадящи климата продукти като така се подпомагат създаването и поддържането на тези пазари.    
  1. https://cembureau.eu/innovation/map-of-innovation-projects/
  2. BCG анализ за CEMBUREAU, 2019
  3. https://www.concrete-europe.eu/images/Concrete_Europe_-_PositionPaper_-_3E_-_2016-10-25-light.pdf
  4. Виж Приложение II, стр. 5
  5. Виж Приложение I, стр. 4
  6. https://commission.europa.eu/document/download/e6cd4328-673c-4e7a-8683-f63ffb2cf648_en?filename=Political%20Guidelines%202024-2029_EN.pdf
  7. https://commission.europa.eu/about-european-commission/towards-new-commission-2024-2029/commissioners-designate-2024-2029_en
  8. https://single-market-economy.ec.europa.eu/single-market/public-procurement_en
  9. Стр. 134 от Achieving Net Zero Heavy Industry Sectors in G7 Members, IEA May 2022
  10. От 40 kg CO2/тон цимент за цименти с клинкер-цимент 0% до 125 kg CO2/тон цимент за цименти с клинкер-цимент 100%. Стр. 14 от Achieving Net Zero Heavy Industry Sectors in G7 Members, IEA May 2022
  11. IEA дефинира максимално ниво за лентата нисковъглероден цимент за отношение клинкер-цимент 100%: 750 kg CO2/тон цимент: Таблица 1.a в Achieving _Net Zero Heavy Industry Sectors in G7 Members, IEA May 2022
  12. https://www.nordicsustainableconstruction.com/news/2023/january/denmark-introduces-co2-limit-for-new-constructions
  13. https://www.ecologie.gouv.fr/politiques-publiques/reglementation-environnementale-re2020
  14. https://www.bmwsb.bund.de/SharedDocs/topthemen/Webs/BMWSB/DE/foerderprogramme-bmwsb/foerderprogramme-bmwsb-artikel.html
  15. https://www.gov.ie/en/press-release/41f29-government-approves-public-procurement-guidance-to-promote-the-reduction-of-embodied-carbon-in-construction/
  16. https://www.rvo.nl/onderwerpen/wetten-en-regels-gebouwen/beng#beng-per-gebouwtype
  17. https://www.boverket.se/en/start/building-in-sweden/contractor/tendering-process/climate-declaration/
  18. https://procuraplus.org/about-procura/public-authorities/zuerich
  19. https://www.verwaltungsvorschriften-im-internet.de/bsvwvbund_19102021_IB3.htm
  20. https://www.industrialenergyaccelerator.org/areas-of-work/the-industrial-deep-decarbonisation-initiative/
  21. https://gccassociation.org/wp-content/uploads/2024/10/GCCA_Concrete_Definitions_for_Low_Carbon_and_Near_Zero_Policy.pdf
  22. https://initiatives.weforum.org/first-movers-coalition/home