Българската асоциация на циментовата индустрия (БАЦИ) вече изрази пред МОСВ своето становище относно правилата за коригиране на количествата безплатно разпределени квоти за емисии съгласно член 10а от Директива 2003/87/ЕО поради промени в нивото на активност (вх. №48-00-445/18.06.2019 г.) и в голяма степен нашата позиция съвпадна са тази на други заинтересовани страни и Министерството на околната среда и водите. Със съжаление виждаме, че Европейската комисия не е взела предвид представените до момента становища и Проекта на регламент, който ни предостави МОСВ на 12 септември 2019 г., все още се базира на стъпаловидния подход за коригиране на разпределението на безплатни квоти при промяна в нивото на активност, т.нар. белгийско предложение. Ето защо БАЦИ моли МОСВ и българското правителство да продължи да настоява за следното:
- Линейна корекция на разпределените безплатни квоти при повече от 15% промяна на средното ниво на активност, изчислено за период от две последователни години, спрямо историческото равнище на активност. Корекцията на разпределението трябва да отговаря на точната процентна промяна в средното ниво на активност, като това правило следва да се прилага при първата и при всяка следваща корекция на разпределението. Линейното коригиране на разпределението ще намали риска от недостатъчно или прекомерно разпределение.
- Въвеждане на правила за коригиране на разпределените безплатни квоти при значителни изменения в капацитета на съществуващите инсталации, които са резултат от технически промени. Такова изменение в капацитета трябва да се третира по същия начин както „новите участници“ в ЕСТЕ. В последната редакция на проекта на Регламент отново не се прави разлика между съществуващи инсталации, които единствено използват свободния си капацитет, за да увеличат нивото си на активност, и съществуващи инсталации, които правят значителни инвестиции в увеличаване на капацитета си. За намаляване на въглеродната интензивност на европейската индустрия трябва да се направят значителни инвестиции в съществуващите инсталации и това е по-възможния път, по който биха тръгнали инвеститорите вместо откриването на съвсем нови производствени площадки „на зелено“, особено когато те са свързани с използване на специфични суровини. В противен случай, инвестициите биха били направени извън Европейския съюз. В приложение представяме пример, който илюстрира дискриминативното третиране на съществуващите инсталации с увеличен капацитет спрямо новите участници в ЕСТЕ.
Относно документа за дискусия във връзка с предстоящото изменение на показателите за изчисляване на безплатните квоти БАЦИ приветства унифицирания подход на ЕК за събиране на данните и изчисляване на показателите и намерението на Комисията да публикува информация, свързана с определянето на показателите. Вземайки предвид предложените варианти, БАЦИ подкрепя втората представена опция, а именно публикуване на ключови параметри за актуализиране на стойностите на показателите и кривите на показателите за 2016/2017. Въпреки това, очакваме ЕК да проведе двустранни срещи с индустриалните асоциации и да предостави достатъчно информация, за да може показателите, изчислени от ЕК, да бъдат сравнение с тези, изчислени от отделните индустриални организации на базата на събраните от тях данни. С цел прецизиране на показателите, е важно тези двустранни срещи да бъдат проведени преди финализиране и публикуване на показателите.
Оценяваме усилията на българското правителство да даде своя принос в създаването на правила, които ще осигурят стимули за растеж, инвестиции и декарбонизация на промишлеността на Европейския съюз (ЕС) и ще бъдем благодарни, ако МОСВ вземе предвид нашите коментари и отново се застъпи за линейно динамично разпределение, справедливо третиране на увеличаването на капацитета на съществуващите инсталации, корекции на разпределените квоти веднага след като нивата на дейностите бъдат проверени и гарантиране на прозрачност и диалог с заинтересованите страни при изчисляване на продуктовите и горивните показателите.